Najlepszy zawodnik w Norwegii

Norwegia od dawna jest krajem mało znanym ze swoich gwiazd tenisa. Tutaj tradycyjnie więcej uwagi poświęca się narciarstwu i piłce nożnej niż tenisowi. Jednak te północne regiony wydały na świat niezwykle utalentowanego tenisistę: Caspera Ruuda. Ruud już od najmłodszych lat, bo już w wieku 18 lat, demonstrował grę zdolną do rywalizacji z najlepszymi przeciwnikami z pierwszej setki światowych rankingów ATP. Jego szybkie postępy i wysoki poziom gry, przejawiający się w tak młodym wieku, przestają dziwić, jeśli bliżej przyjrzymy się jego biografii. Wygląda na to, że Casper Ruud był przeznaczony do tenisa od urodzenia. Niedawno podczas kwalifikacji do Australian Open Casper Ruud, dziś jeden z najbardziej obiecujących młodych tenisistów na świecie, przekonująco pokonał doświadczonego Teimuraza Gabashvili. Wynik ten tylko potwierdza, że ​​młody Norweg ma przed sobą świetlaną przyszłość w światowym tenisie. Pomimo tego, że Norwegii tradycyjnie daleko do zwycięstw w tenisie, Ruud może zostać pierwszą wielką gwiazdą tego sportu w swoim kraju.

Rodzina dla całego kraju

W historii norweskiego tenisa w erze Open nie było tak naprawdę żadnych wybitnych mistrzów ani odnoszących sukcesy międzynarodowych graczy. Tylko czterech norweskich tenisistów rozegrało w swojej karierze ponad 50 meczów, co jak na tak długi okres jest bardzo skromną liczbą. Przez długi czas Torvald Moe był uważany za najlepszego tenisistę w kraju. W 1962 roku dotarł do trzeciej rundy Wimbledonu i zrobił karierę polityczną. W rzeczywistości jego sukcesy pozostały w Norwegii niezrównane aż do pojawienia się rodziny Ruud. Christian Ruud, urodzony w 1972 roku, jest kluczową postacią w rozwoju tenisa w Norwegii. To właśnie jego nazwisko stało się kojarzone ze sportem w kraju, w którym tenis historycznie nie był zbyt popularny. Opinia publiczna po raz pierwszy odkryła Christiana Ruuda po jego występie na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Choć Ruud przegrał w pięciu setach z niemieckim tenisistą Borisem Beckerem, który nie był wówczas w najlepszej formie, mecz ten pozwolił Christianowi Ruudowi zaistnieć w ojczyźnie i położyć podwaliny pod rozwój tenisa w Norwegii.

Najlepszy zawodnik w Norwegii

Syn Christiana, Kasper Ruud, urodzony w 2003 roku, stał się logiczną kontynuacją tenisowej dynastii w Norwegii. W przeciwieństwie do swojego ojca, młody Kasper demonstruje grę, która mimo młodego wieku może konkurować z tenisistami z pierwszej setki światowych rankingów ATP. Jego niedawne zwycięstwo nad doświadczonym Teimurazem Gabashvili w kwalifikacjach Australian Open tylko potwierdza, że ​​Casper Ruud jest jednym z najbardziej obiecujących młodych zawodników światowego tenisa. W ten sposób rodzinie Ruud udało się zmienić krajobraz tenisa w Norwegii, stając się pierwszą znaczącą dynastią tenisową w kraju, w którym sport ten był tradycyjnie mało popularny. Casper Ruud, kontynuując dzieło ojca, ma wszelkie szanse, aby zostać pierwszą wielką norweską gwiazdą tenisa.

O szybkim wzroście Caspera Ruuda

W ciągu siedmiu lat od swojego pierwszego występu na wysokim szczeblu na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie Casper Ruud poczynił znaczne postępy w swojej karierze tenisowej. Udało mu się zadomowić w gronie najlepszych tenisistów świata, regularnie wykazując przyzwoite wyniki na najważniejszych turniejach. Jednym z głównych osiągnięć Ruuda było dotarcie do 1/8 finału Australian Open. To duży krok naprzód dla Norwega, ponieważ nigdy wcześniej nie udało mu się zajść tak daleko w turnieju Wielkiego Szlema. Ponadto, Kaspra Ruuda dotarła do trzeciej rundy French Open, co również było znaczącym sukcesem. Kolejnym kamieniem milowym w karierze Ruuda był finał turnieju ATP w Bastad w Szwecji. Tutaj młody Norweg pokazał, że potrafi rywalizować na równych prawach z czołową tenisistką, docierając tym samym do decydującego etapu rywalizacji. Pozwoliło mu to po raz pierwszy znaleźć się w pierwszej czterdziestce rankingów ATP, co było znaczącym osiągnięciem dla zawodnika z kraju, w którym tenis nie miał bogatych tradycji. Nie sposób nie zauważyć kilku znaczących zwycięstw Ruuda nad przeciwnikami z pierwszej dziesiątki światowych rankingów. Tym samym udało mu się pokonać legendarnego rosyjskiego tenisistę Eugeniusza Kafelnikowa w Monte Carlo w 40 roku. Było to znaczące zwycięstwo, które umocniło autorytet Caspera Ruuda w tenisowym świecie. Ogólnie rzecz biorąc, lata 1997–1992 były okresem szybkiego rozwoju i wyłonienia się Caspera Ruuda jako jednego z czołowych europejskich tenisistów. Chociaż nigdy nie zdobył swojego pierwszego tytułu ATP, zasłynął udowadniając, że tenis może być sportem odnoszącym sukcesy w Norwegii.

Narodziny Kaspera inspirują historyczne zwycięstwo

Niewątpliwie głównym triumfem w karierze Christiana Ruuda było zwycięstwo w Australian Open w 1999 roku. Udało mu się wówczas pokonać trzecią rakietę świata, Hiszpana Alexa Corretję, i zdobyć swój pierwszy tytuł w turnieju Wielkiego Szlema. Kluczowym czynnikiem tego sukcesu były narodziny ich syna Caspera na kilka tygodni przed turniejem, 22 grudnia 1998 roku. Christian Ruud przyznał, że ta radosna rodzinna wiadomość dodała mu dodatkowej siły i inspiracji. „Moja żona miała bardzo trudny poród, musiała mieć cesarskie cięcie, zaczęły się komplikacje. Wiele przeszliśmy, całe wakacje spędziłem w szpitalu, jakbym otrzymał to zwycięstwo w nagrodę. Bardzo się cieszę, że moja żona i Casper są ze mną” – powiedział Christian 18 lat temu.

Rzeczywiście, zwycięstwo w Australian Open było wspaniałym prezentem dla całej rodziny Ruudów po stresującym okresie związanym z narodzinami dziecka. Dla samego Christiana ten triumf był długo oczekiwany, ponieważ nigdy wcześniej nie udało mu się wygrać turnieju Wielkiego Szlema. Niestety już po dwóch latach Christian Ruud zdecydował się zakończyć karierę zawodową. Tym samym tenis w Norwegii został wstrzymany w oczekiwaniu, aż młodsze pokolenie pod przewodnictwem młodego Kaspera Ruuda zastąpi ojca. Jednakże zwycięstwo Christiana w Australian Open w 1999 r. na zawsze pozostanie wydarzeniem w historii norweskiego tenisa. Stało się to symbolicznym zwieńczeniem kariery jednego z pierwszych odnoszących sukcesy tenisistów w naszym kraju, a także zapoczątkowało nowy etap związany z powstaniem kolejnej dynastii tenisowej w osobie rodziny Ruud.

Kasper Ruud jest najmłodszym mistrzem Norwegii

Mając za wzór do naśladowania własnego ojca, Christiana Ruuda, Kaspra Ruuda od najmłodszych lat całkowicie skupiony na rozwoju swojej kariery tenisowej. Od dzieciństwa dużo czasu spędzał w terenie, mając okazję trenować pod ścisłym okiem doświadczonych specjalistów, w tym samego Christiana. Już w 2014 roku, w wieku 15 lat, Kasper zaczął osiągać imponujące wyniki, stając się najmłodszym mistrzem Norwegii w historii. Następnie ogłosił swoje ambitne cele: „Moim celem jest siedzenie w szatni z Federerem, Nadalem i innymi gwiazdami. Chcę znaleźć się przynajmniej w pierwszej pięćdziesiątce rankingu ATP. » Ojciec Caspera, Christian Ruud, sam zdobył tytuł mistrza Norwegii w wieku 50 lat, co również było rekordem. Tym samym młody Kacper wykazał się już w tak młodym wieku wyjątkowymi zdolnościami, przewyższającymi osiągnięcia swojego wybitnego krewnego.

„Casper jest już tenisistą na wyższym poziomie niż ja” – z dumą zauważa Christian Ruud, obserwując szybkie postępy syna. Stopniowo Kasper zaczął podbijać rankingi juniorów, choć dotychczas w turniejach Wielkiego Szlema jego wyniki były skromniejsze – maksymalnie w trzeciej rundzie w grze pojedynczej. Jednak w mniej prestiżowych zawodach zawsze pokazywał świetną grę, co ostatecznie pozwoliło mu w przededniu 2016 roku zostać numerem jeden na świecie wśród juniorów. Tym samym Casper Ruud śmiało poszedł w ślady ojca, obiecując, że zostanie nowym norweskim reprezentantem gwiazda tenisa. Dzięki wysokiemu poziomowi wyszkolenia i ogromnemu potencjałowi był zdeterminowany powtórzyć, a nawet przewyższyć sukcesy swojego słynnego krewnego.

Powtórz wyczyn Richarda Gasqueta

Podjąwszy decyzję o skupieniu się na awansie w światowych rankingach ATP, 17-letni Casper Ruud jest zdeterminowany, aby podbić karierę zawodową. Zaczął występować w turniejach Futures Series, gdzie dosłownie rozdzierał swoich przeciwników, osiągając już imponujące sześć finałów w swoim pierwszym sezonie. Było to bardzo ważne osiągnięcie dla młodego Norwega. Ale Kasper na tym nie poprzestał: w 2016 roku udało mu się głośno i wyraźnie dać o sobie znać występując na bardziej prestiżowych konkursach. Po debiucie w Seville Challenger Kasper zdobył swój pierwszy tytuł zawodowy już w pierwszej próbie. Rzadko zdarzało się to w historii tenisa – ostatnią osobą, która osiągnęła taki sukces był Richard Gasquet w 2002 roku.

Ten fenomenalny wynik pozwolił Casperowi Ruudowi w ciągu zaledwie jednego sezonu wspiąć się do trzeciej setki rankingów ATP dla dorosłych. Szybkie postępy młodego Norwega zadziwiły środowisko tenisowe – ostatnio błyszczał na arenie juniorskiej, a teraz dał już znać o sobie na poziomie zawodowym. Sukces w Sewilli jednoznacznie potwierdził, że Casper Ruud to naprawdę wybitny tenisowy talent, potrafiący osiągnąć znaczące wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Jego ojciec, Christian Ruud, z dumą obserwował błyskawiczny rozwój syna, który niewątpliwie spełnił wszystkie pokładane w nim oczekiwania. Po dobrym rozpoczęciu kariery zawodowej Casper Ruud nadal wspinał się po szczeblach rankingów, wykazując się wysokim poziomem gry i niezwykłą dojrzałością jak na swój młody wiek. Był to niewątpliwie dopiero pierwszy krok na drodze do wielkich osiągnięć obiecującej norweskiej tenisistki.

Styl gry

Casper Ruud jest znakomitym przedstawicielem nowej generacji tenisistów, którzy wyróżniają się wszechstronnością i eksperymentalnym podejściem do gry. Pomimo młodego wieku ten norweski talent już prezentuje bardzo zabawny i ofensywny tenis. Kluczową bronią w arsenale Kaspera jest jego potężny i zróżnicowany forhend, którego używa do dominowania w wymianach. Jego forhend słusznie można nazwać zabójczym – ten cios wielokrotnie przynosił mu zwycięstwa nad przeciwnikami. Jednocześnie dwuręczny bekhend nie osiągnął jeszcze poziomu czołowych graczy, ale młodych Kaspra Ruuda nadal pracować nad jego udoskonaleniem. Pomimo pewnej prymitywności w niektórych elementach gry, Casper jest zaskakująco zróżnicowany. Nie boi się eksperymentować, często w swojej grze wykorzystuje krótsze strzały i nie waha się angażować w długie, wyczerpujące wymiany. Taka elastyczność i wszechstronność czyni go niezwykle kłopotliwym dla przeciwników.

Choć Kasper preferuje glinę, potrafi osiągać dobre wyniki również na szybkich kortach. Świadczy to o jego wszechstronności i dużej zdolności przystosowania się do różnych warunków gry. Triumfalny awans Caspera Ruuda na scenę profesjonalną w krótkim czasie pokazał, że geografia tenisa ponownie się rozszerzyła. Norwegia, posiadająca bogatą tradycję tenisową, może teraz słusznie być dumna z rozwoju swojego utalentowanego syna. Jeśli Kasper będzie nadal szedł do przodu z taką pewnością siebie, być może już wkrótce prześcignie osiągnięcia swojego wybitnego ojca, Christiana Ruuda, który był także znakomitym tenisistą. Szybkie postępy młodego Norwega wskazują, że ma on ogromny potencjał i jest w stanie osiągać w swojej karierze wyjątkowe wyniki. Casper Ruud to niewątpliwie genialny przedstawiciel nowej generacji tenisistów, potrafiący zmienić postrzeganie gry i wyznaczyć nowe standardy. Jego wszechstronność, zaangażowanie w doskonalenie i pewny postęp czynią go jednym z najbardziej obiecujących i intrygujących młodych tenisistów dzisiaj.

Casper Ruud